פֻּשׁ_שבוע לפרשת נח - מתן - מכון תורני לנשים
מתן
חזרה למתן מקוון

פֻּשׁ_שבוע לפרשת נח

הרבנית ד"ר עדינה שטרנברג

מי הם בני האלהים שבאו אל בנות האדם? האם בני האלהים הם הנפילים שמוזכרים אחר כך? דמויות מיתולוגיות חצי א-להיות שמנסים את כוחם בקרב בני האדם? או שמא תפיסה עצמית של קבוצה גדולה מדי של גברים שהם נולדו מא-להים בעוד הנשים נולדו מהאדם?
בין כך ובין כך, פרשנים רבים רואים את החטא שלהם בכך ש”לקחו נשים מכל אשר בחרו”, כאשר רצון הנשים וטובתן לא היה שיקול בכלל. תחושת העליונות (בין אם כקבוצת נפילים ובין אם כתפיסה של גברים) הובילה לתפיסה רכושנית ותפיסה של “זכויות” שהובילה בסופו של דבר להשחתת הארץ ולחמס במובן מאוד רחב של העניין.
התיקון של החטא הזה הוא כפול – א. הצורך לדאוג לאנשים ובעלי חיים כאחד. נח ובני משפחתו אמנם עליונים על בעלי החיים, אבל נדרשים לשרת אותם לתקופה ארוכה ולתרגל דאגה מתמדת לצרכי אחרים. דבר זה משתלב עם:
ב. הכניסה לתיבה של נח ובני משפחתו היתה של גברים לבד ונשים לבד: “ובאת אל התבה אתה ובניך ואשתך ונשי בניך אתך”. רק ביציאה מהתבה נאמר לו: “צא מן התבה אתה ואשתך ובניך ונשי בניך אתך”. חז”ל הבינו שלא ראוי לחיות חיי אישות כשהעולם כולו עובר חורבן. אפשר להוסיף על כך, שחלק מהתיקון של האנושות הוא הזמן הזה שבתיבה שבו בני האדם שמים בצד את הצרכים והיצרים שלהם, כדי לדאוג לצרכים של אחרים.
רק לאחר מכן, הסדר הבריא יוכל לחזור על כנו. אמנם אחרי המבול יווצרו מעמדות חדשים, לאדם אף תותר אכילת בעלי חיים, אך למעמדות ולהיתרים הללו יתלוו איסורים ברורים מאוד. ההיררכיה בבריאה תהיה כזו שבצידה אחריות גדולה וגבולות ברורים.
אנחנו היום חווים שבר גדול בעולמנו. מלבד האשמת החמ(א)ס, באופן הכי בסיסי, אנחנו גם יכולים לשאול את עצמנו איך אנחנו מביאים לתיקון בחברה שלנו. איך אנחנו לוקחים אחריות על החלאים של החברה שלנו שהחלישה אותה ואפשרה מתקפה מזעזעת זו. לא בשביל להאשים, אלא בשביל לבנות עולם חדש.

הרבנית ד

הרבנית ד"ר עדינה שטרנברג

בעלת תואר ראשון במקרא מהאוניברסיטה העברית, ותואר שני ושלישי בתלמוד מאוניברסיטת בר-אילן. בוגרת לינדנבאום, מגדל עז, חברותא, ותוכנית כתבוני והמכון התלמודי העיוני של מתן. מלמדת במתן ובמכללות אורות ואפרתה תנ"ך ותושב"ע. אמא לחמישה וגרה באדם (גבע בנימין)