הפרשת חלה על סופגניות - מתן - מכון תורני לנשים

הפרשת חלה על סופגניות מרים פנסטר ורבקה לינזר

כסלו תשע"ט

נושאים : תפילה וברכות ,

שאלה

האם מפרישים חלה על סופגניות?

תשובה

“וְהָיָ֕ה בַּאֲכָלְכֶ֖ם מִלֶּ֣חֶם הָאָ֑רֶץ תָּרִ֥ימוּ תְרוּמָ֖ה לַה'” (במדבר טו:יט). התורה מחייבת הפרשת חלה מעיסה שנעשית מאחד מחמשת מיני הדגן ומכמות של קמח ששווה ל”עשירית האיפה. [i] הדרך הרגילה לאפות לחם הוא בתנור. על כן ודאי שלחם שנאפה בתנור חייב בחלה. האם עיסה מטוגנת כלולה אף היא במצוות הפרשת חלה מן העיסה?

לסיכום:

אם הבצק של הסופגניות הוא בכמות הדרושה להפרשת חלה (ומחמשת מיני הדגן), יש להפריש חלה ללא ברכה. אם גם אופים חלק מן הבצק, יש להפריש חלה בברכה.

הערות שוליים

[i] יש חילוקי דעות איך לתרגם את הכמות הזאת למונחים עכשוויים. האיפה שווה ל432 ביצים. ולכן, עשירות האיפה יהיה שווה ל43.2 ביצים. הנפח המדויק של ביצה הוא נושא לדיון בין הפוסקים. יש שלוש רמות של בצק. מתחת ל1.2 ק”ג של קמח (בין 8-9 כוסות) לא מפרישים חלה. מ1.2 ק”ג מפרישים חלה בלי ברכה. הכמות המקובלת לחייב הפרשת חלה עם ברכה היא מבצק שהוכן מיותר מ1.666 ק”ג קמח, ויש שנוהגים גם מ1.56 ק”ג.  חלק מהספרדים מפרישים חלה בלי מרכה מ1.666 ק”ג ומברכים רק מ2.4 ק”ג. כל אחד ינהג לפי המסורת המשפחתית.

אולי יעניין אותך גם:

קריאת ספרות חול בשבת פוסט הרבנית ד”ר עדינה שטרנברג

הסרת תווית מבגד חדש בשבת וביום טוב פודקאסט הרבנית ד”ר עדינה שטרנברג

קיצור דיני ערב פסח שחל להיות בשבת פוסט הרבנית דבי צימרמן

מרים פנסטר ורבקה לינזר בוגרות התכנית מורות להלכה

כמה מילים על הפרויקט שאלה - כתובת נשית לשאלות בכל תחומי ההלכה. מי המשיבות שלנו? בוגרות תכנית הלכתא - תכנית שש שנתית ללימודי הלכה במתן. לכל המשיבות רקע עשיר בלימוד גמרא והלכה והן משמשות כתובת לשאלות ופניות בקהילה ובבית המדרש. כל התשובות נידונות בקרב הוועדה ההלכתית של 'שאלה' בה, יחד עם המשיבות, יושבים הרב הדיין אריאל הולנד והרב יהושע מאירסון.

לתמוך ב"שאלה"