חזרה לדף הבית מתן
         
 

 

 

 

 

 
כתובת דואר אלקטוני

סיסמא

התחבר


לחץ כאן להרשמה


שאל את הרבשאל את הרב
שאלות ותשובות הן ז'אנר עתיק ומוכר מאז תקופת הגאונים. באמצעותן הופנו שאלות מקהילות או מאנשים פרטיים (הרבה פעמים מרבנים מקומיים) לגדולי הפוסקים, על מנת לברר סוגיות אקטואליות בהלכה. לעיתים הסוגיא הייתה עקרונית, לעיתים סכסוך פרטי בו רצו שהרב יכריע. השו"תים מרתקים הן בשל ה"סיפור" שמאחוריהם, והן בזכות הנימוקים המפורטים המופיעים באופן תמציתי או באריכות - תלוי במשיב ובתקופה. דרכם אנו רואים איך מיושמת ההלכה הלכה למעשה.

בזכות האינטרנט והס.מ.ס האפשרות להפנות שאלה לרב פוסק הפכה נגישה ביותר, ורבים קוראים בשקיקה את התשובות הדנות בנושאים אקטואליים ופרובוקטיביים. כמעט על כל נושא ניתן היום לקרוא "שו"ת" באינטרנט, אולם בשל הפופולאריות של הבמה וצורך הקהל לדעת את ה"שורה התחתונה" השו"ת התרחק מאד מצורתו הקלאסית: הוא מתעלם מן ה"סיפור המלא" ואיננו מספק את הרציונל הממצה שמאחורי התשובה.

בפורום זה, אנו מנסים לגשר בין הצורה הקלאסית לכלים העכשוויים, להציג בפניכם שו"תים בהלכה, בעיון ולמעשה (עול"ם) מפרי מחשבתם של אנשי סגל מתן, וביניהם, הרב אריאל הולנד, הרב ארי קאהן ועו"ד ירדנה קופ-יוסף. השאלות הן על פי רוב שאלות אקטואליות שהופנו או יופנו אלינו דרך הפורום הזה, בנושאים שלהם עניין לציבור רחב והיבטים עיוניים מחודשים. צורת התשובות מכוונת להגיש לכם את הסיפור שמאחורי השאלה, את הרקע ההלכתי מן הספרות הכתובה, לעמוד על השיקולים העיקריים (סברות ונסיבות) ולהביא הוראות מעשיות. "מתחת לקו" יובאו מקורות להרחבת העיון כגון פסקים דומים וחוקים אזרחיים רלוונטיים.

המעוניין/ת להפנות שאלה או להגיב מוזמן/ת לפנות למייל: ask.matan@matan.org.il
מתוך שאלותיכם נבחר מספר שאלות אשר יזכו לתשובה מורחבת בפורום הזה. נשמח אף לפרסם הערות ותגובות שלדעתנו יאירו את עיני הציבור.
לתשובות
כתוב תגובה
1.
ר´´ה
ארנון (12/24/2010)
1. מדוע ר"ה יומיים? 2. מדוע לא מתחילים בבקשת גשמים במוצאי שמיני עצרת? (כמו בפסח)

 
   
         
   
   
         
   
מתן, משרד ראשי, רח' רשב"ג 30, ירושלים 9108001 טל': 02-5944555 פקס: 02-5944564 דוא''ל: info@matan.org.il
   
   
כל הזכויות ליצירה שמורות למתן ©

כיפה, יהדות, שאל את הרב, פרשת שבוע